5 pomysłów na aktywny wypoczynek

Po ciężkim tygodniu każdy z nas marzy tylko o tym, by położyć się na kanapie, otworzyć chipsy i obejrzeć film. No, prawie każdy! Są jeszcze osoby, które wybierają aktywny wypoczynek, głównie na świeżym powietrzu. Oto pomysły, które może przekonają „kanapowców” do zmiany stylu odpoczywania!
wycieczka rowerowa – sposób banalny, ale nigdy się nie nudzący. Wybrać można nieznane dotąd trasy, wyjechać się za miasto, urządzić piknik czy oglądać gwiazdy. Jest wiele możliwości, z których warto wybrać tę najciekawszą dla siebie.
wyjście na basen – może to być zwykły basen osiedlowy albo większy aquapark. Nie tylko zrelaksuje, ale także doda adrenaliny!
wycieczka w góry – świetna na wypad z rodziną czy znajomymi, na jeden dzień lub więcej. Należy wybrać takie góry, żeby nie zrobić sobie krzywdy!
wyjście na kręgle – świetne zajęcie na piątkowy wieczór. Doskonała zabawa i rywalizacja, oderwanie od codzienności.
rolki w parku – coraz popularniejszy sport, świetnie modeluje sylwetkę i relaksuje. W parkach coraz częściej znaleźć można specjalne ścieżki.
Cukier biała śmierć Dużo mówi się o tym, że cukier jest szkodliwy. Te określenia są tak powszechnie znane, że Ameryki nie odkryjemy pisząc, że cukier jest niezdrowy i trzeba go ograniczać. Nawet osoby, które są przykładem ludzi dobrze się odżywiających mają ochotę na coś słodkiego. Jest to jedna z normalniejszych potrzeb wyższego rzędu. Głównym źródłem energii powinny być węglowodany a nie tylko cukier wbrew temu co można przeczytać na różnych stronach na temat diet. Węglowodany dają organizmowi energię do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli dostarczamy ich zbyt małą ilość do organizmu to wtedy zauważamy, że człowiek jest bardziej ospały, niezdolny do dalszej pracy. Węglowodany powinny być złożone, natomiast cukry proste nie powinny przekraczać 10% kaloryczności menu. Wtedy nie tylko robimy naszemu organizmowi krzywdę, ale także nie dostarczamy zbyt wielu składników odżywczych. Na przyszłość warto pamiętać, że jedzenie to nie tylko cukry, ale również inne składniki mineralne. Tak samo w przypadku dzieci, dostarczamy im przede wszystkim składniki budulcowe a nie tylko słodkości.
Cukier w napojach Jak myślicie ile cukru ma w sobie szklanka coli? Dzieci nie powinny pić zbyt wiele coli, bo posiada ona zabójczą ilość cukru. Szklanka coli posiada 25 gram cukru, więc to bardzo dużo. Nie zmienia to faktu, że mamy także napoje dietetyczne. Chociażby te, które sygnalizują swoją nazwą „zero” czy też „diet”, gdyż te produkty także mają w sobie cukier, chociaż jest go troszkę mniej. ak widać same te przekąski spowodowałyby przekroczenie limitu, natomiast trzeba pamiętać, iż cukry są nagminnie dodawane do żywności i często nawet nie mamy świadomości ile ich spożywamy w ciągu dnia. Kiedy nie spożywamy białego cukru raczej nie mamy się o co martwić, dlatego zmartwienie jest przeznaczone dla osób, które przesadzają z pewnością z ilością spożywanego cukru. Warto mieć spokojne sumienie, dlatego trzeba go ograniczać jak tylko się da. Co za tym idzie – ograniczyć napoje gazowane i nie spożywać ich w większej ilości. Jakie są konsekwencje spożywania większej ilości cukru niż powinno się to robić? Z pewnością można zauważyć wzrost masy ciała.
Inne skutki spożywania cukru Jeśli mówimy o przyroście masy ciała to z pewnością powinniśmy sobie powiedzieć o zwiększeniu tkanki tłuszczowej. Większa ilość pochłanianego cukru to ryzyko wystąpienia chociażby cukrzycy. Ale nie tylko – groźne są także choroby układu krwionośnego a w tym miażdżycy. Jak wygląda miażdżyca każdy z nas wie. Ścianki naczyń krwionośnych nagromadzają tłuszcz, który z kolei powoduje zatory. Zmniejsza przepływ krwi, co prowadzi do zatrzymania się krążenia w nieodpowiednim miejscu. Najważniejszym szkodliwym skutkiem pochłaniania zbyt wielkiej ilości cukrów, jakie mówimy naszym dzieciom to powstawanie próchnicy. Tak, z pewnością zbyt wielka ilość cukru prowadzi do powstawania próchnicy. Czy można się uzależnić od cukru? Tak, z pewnością można jak od alkoholu czy też papierosów. Może to się wydawać dziwne, ale faktycznie tak jest. Jedząc cukier w postaci słodyczy, słodzonych napojów, czy ten z cukiernicy dochodzi w organizmie do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy, a to powoduje wzmożone wydzielanie insuliny, a w rezultacie szybki spadek stężenia glukozy we krwi.
Alternatywa dla cukru Istnieje wiele produktów, które można zastąpić cukrem. Warto wspomnieć jeszcze, że popularny słodzik nie jest wcale mniej kaloryczny niż typowy cukier. Mówi się o tym, że jest bardziej szkodliwy niż zwykły cukier. Większość producentów przekonuje, że słodzik jest alternatywą dla ciężkich toreb cukru. Nic bardziej mylnego – szkodzi tak samo albo nawet bardziej. Cukier trzcinowy, czyli brązowy cukier uchodził za produkt, który można zastąpić tradycyjnym białym cukrem. est on często błędnie uważany za zdrowy i bardziej naturalny w porównaniu z białym, a ze względu na swoją barwę często mylony z cukrem nierafinowanym. Jest wykonywany dokładnie w takich samych warunkach jak cukier biały i jest tak samo szkodliwy. Barwę brązową zawdzięcza przywróceniu melasy, która wcześniej została usunięta. W ten sposób może nam się mylnie wydawać, że brązowy cukier jest dużo zdrowszy, bo jest wyrabiany z trzciny a nie jak tradycyjny cukier – z buraków cukrowych. Czasami warto sprawdzić w jakich warunkach cukier jest wyrabiany a dopiero decydować się czy jest zdrowy dla naszego organizmu.
Czym zastąpić cukier? Wcześniej było mówione, że cukier można zastąpić różnymi produktami. Warto tutaj wspomnieć o melasie, która powstaje jako skutek uboczny cukru spożywczego. Dokładnie ta sama, która jest usuwana czasowo z brązowego cukru. Znajdują m. in. aminokwasy, witaminy, składniki mineralne takie jak: magnez, potas, wapń, sód, miedź, fosfor, chrom, cynk. Melasa nazywana jest czarnym złotem lub czarnym cudem przyrody. W melasie buraczanej znajduje się 50 % cukru, natomiast w trzcinowej coś koło 30%. Zatem można ją zastąpić. Inną alternatywą może być ksylitol, czyli cukier brzozowy jest pozyskiwany z kory brzozy. Dlaczego jest taki zdrowy? Chociażby dlatego, że nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu glukozy. Ma korzystne działanie np. pomaga zapobiegać próchnicy zębów, niektóre badania wskazują na to, że pomaga zapobiegać chorobom dziąseł. Inną substancją może być chociażby stewia, która jest dość kontrowersyjnym ostatnimi czasy produktem. Można zainteresować się także po prostu suszonymi owocami.

Redaktor zielenbiernat.pl

<img src=" https://zielenbiernat.pl/wp-content/uploads/2019/08/bio.png">

Powiązane publikacje

Aktywność fizyczna i jej zalety

Jak wybrać aktywność fizyczną najlepszą dla siebie?

Korzyści płynących z aktywności fizycznej jest wiele. Pomaga zachować zdrowie, budować mięśnie i poprawiać nastrój. Jednak ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj aktywności. Niektórzy ludzie wolą biegać lub jeździć na rowerze, podczas gdy inni lubią pływać lub podnosić ciężary. Najlepiej spróbować różnych sportów i zobaczyć, co sprawia Ci największą przyjemność. Jest tak wiele […]

Czytaj dalej -->
Aktywność fizyczna i jej zalety

Dzięki aktywności fizycznej zmienisz swoje życie na lepsze

Aktywność fizyczna jest kluczowym czynnikiem zdrowego stylu życia. Pomaga nie tylko poprawić odporność i bezpieczeństwo, ale także pomaga utrzymać zbilansowaną dietę. Aktywność fizyczną można wykonywać na różne sposoby, np. chodzić na spacer, uprawiać sport lub uprawiać jogę. Aktywność fizyczna daje możliwość oczyszczenia umysłu i jednoczesnego zaczerpnięcia świeżego powietrza. Aktywność fizyczna jest ważna dla utrzymania optymalnej […]

Czytaj dalej -->
Aktywność fizyczna i jej zalety

Sposób na rozpoczęcie aktywności fizycznej

Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Możesz dołączyć do sportu, rozpocząć plan ćwiczeń lub zacząć chodzić. Korzyści płynące z aktywności fizycznej różnią się dla każdej osoby w zależności od poziomu jej zdrowia i sprawności. Niektórzy ludzie mogą zauważyć poprawę nastroju, wzorców snu, siły i koordynacji, podczas gdy inni mogą zauważyć poprawę ogólnego stanu zdrowia. […]

Czytaj dalej -->